Ayraç 83

Eylülün Sesiyle*

Ayraç Dergisi Eylül 83.Sayıda çok önemli bir konuyu dosya konusu olarak okuyucularıyla paylaşıyor.

Edebiyatımızın yaşayan çınarı şair, mütefekkir, kanaat önderi Sezai Karakoç’un unutulmaya yüz tutmuş bir olayını; 1971 yılında yazdığı eser sebebiyle yargılandığı mahkeme kayıtlarını Cavit Marancı ve Şahin Torun eliyle tekrar gün yüzüne çıkarıyor.

Eylül sayısında  öykücü Mehmet Kahraman’la “Işıklar Açık Kalsın” kitabı üzerine Fatma Zehra Sunay Ayraç okurları için  güzel bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide Fatma Zehra Hanımın: “Aslında edebiyat eğitimi almamışsınız. Öykü yazmaya nasıl başladınız?” sorusuna Kahraman: Yazmak için edebiyat eğitimi almak gerekmiyor. Doktor, mühendis, memur, hatta esnaf olup da yazan insanlar var. Ayrıca edebiyat derslerinde öğrenilen bilgilerle yazmak, sanat yapmak mümkün değil. Yazmak için öncelikle istek ve hissiyatın yanında istidat olması gerekiyor. Aslına bakarsanız pek çok kişi yazmak istiyor, ancak az bir kısmı yazabiliyor. Yazmaya başlayıp da bırakan çok kişi var. Benim yazmaya başlama sürecime gelecek olursam, böyle bir hissiyattan doğdu diyebilirim.” Şeklinde cevaplıyor.

kapak-83

Psikolog F. Gökhan Özcan’ın “Kapitalist Makine, Kapatılan İnsan ve Biyopolitika” başlığı ile yazdığı yazıda Erving Goffman’ın Tımarhaneler kitabı üzerine yazısındaki şu satırlar oldukça dikkat çekiyor: Hastayı tımarhaneye, suçluyu hapishaneye kapatarak hastalığı ve suçu ‘ıslah’ çabası güden modern iktidar, aynı hastalık ve suç ile donanmış değil midir? Kapatma, modern, kapitalist makinenin uyguladığı, Byung Chul Han’ın Şiddetin Topolojisi kitabında belirttiği gibi, olumlu [kansız] bir şiddet türüdür ve görünür yüzü oldukça demokratiktir. O yüzden her defasında amacını aşması, karakteristik belirtisidir.

 

Yine bu sayıda  Editör Ömer Faruk K’nın Eric Hoffer’ın “Kesin İnaçlılar” kitabı, Kadir Pektezel’in Boyner Yayınları’n dan çıkan ünlü Amerikalı diplomat Henry Kissinger’ın “Dünya Düzeni” kitabı ve Sevra Fırıncıoğulları’nın Erich Maria Remarque’ın “Sevmek ve Ölmek Zamanı” kitabı üzerine kaleme aldıkları yazılar Eylül sayısında dikkat çekenler arasında.

 

Birbirinden ilginç ve dikkat çeken konularla ilgili kitaplar hakkında yazılarıyla Ayraç 83.Sayı Eylül dergilik rafındaki yerini aldı. Keyifli okumalar.

 

Yaz geçti, sözgelimi midyelerden yorulduk
Eni boyu belirsiz bir ıslaklıktan
Upuzun gündüzlerden, sevimsiz otellerden
Eylül ki, sorabilir mi
Hüzünler iç kamaştırıyor, aşklarsa niye yoksul
Bir asfaltın kuru sıcak soğuğundayız
Oysa bir deniz feneri mevsimsiz ölür baylar.

* Edip Cansever

Admin

Admin

Please go to profile.php to write an introduction yourself!

Leave a Comment